טיול מאורגן לאוזבקיסטן
אלונה גורביץ

אלונה גורביץ

אלונה גורביץ היא אשת תיירות ובלוגרית מומחית בנושאי הנופש והתיירות. לאלונה היה חלום מגיל קטן להיות חלק מצוות בידור במלונות, ולאחר שהגשימה את החלום היא החלה להתברג בעולם הפנאי, נופש והתיירות באופן מקצועי.

טיול מאורגן לאוזבקיסטן – לבחור את החברה הנכונה עבורנו

במהלך שני העשורים האחרונים, יותר ויותר ישראלים גילו את האופציה לבקר במדינות אשר היו בעבר סגורות בפניהם, בגלל שהן היו חלק מהגוש הקומוניסטי. ישראלים רבים החלו לטוס אל מדינות שונות שהיו בעבר חלק מבריה"מ מתוך כוונה להיחשף אל תרבויות חדשות וייחודיות ולבקר במקומות אשר לא פעם נראה כאילו קפא בהם הזמן.

אחת הדוגמאות הטובות לכך היא אוזבקיסטן, אשר שוכנת בחלק המרכזי של אסיה וגובלת עם מדינות כמו אפגניסטאן, קזחסטן, טג'יקיסטן וטורקמניסטן. אוזבקיסטן קיבלה עצמאות בספטמבר 1991, ולא הרבה אחרי זה החלה בקיום יחסים עם ישראל. אלה מתבססים על מסחר, תיירות ותרבות.

עם השנים, לצד תיירים עצמאיים, החלו גם לא מעט חברות טיולים מאורגנים לארגן מסלולי טיול מאורגן לאוזבקיסטן. מסלולים אלו כוללים את האתרים החשובים ביותר במדינה, כולל ביקור בעיר הבירה טקשנט, וכן ביקור בחלק דרך המשי של מרכז אסיה. המסלול כולל גם ביקור באתרים יהודים קדומים וכן באתרים מוסלמים, שכן במדינה מתגוררת קהילה מוסלמית מאוד גדולה, מה שהפך אותה עם השנים לבעלת משמעות אסטרטגית לישראל גם במובנים ביטחוניים ומדיניים.  המסלול גם כולל אתרים כמו בוכרה, סמרקנד ותרמז.

לפני שנסביר כיצד בוחרים חברה עבור טיול מאורגן לאוזבקיסטן, צריך לומר שהמסלולים בדרך כלל נעים בין שבוע לעשרה ימים, מלבד מסלולים "רגילים", הרי שאפשר למצוא גם מסלולים מיוחדים שכוללים טארקים וטיולי שטח שונים, בפרט בהרי טיאן שאן המכונים "הרי השמיים" אשר נמצאים שעתיים נסיעה מהבירה טשקנט, וכן באתרים אחרים רחוקים יותר. טיולים אלה מתאימים יותר לחבר'ה צעירים או לכאלה שאוהבים מסלולי טיול בשטח.


כיצד בוחרים את החברה הנכונה

ראשית, רצוי מאוד לבחור חברה בעלת ניסיון וידע רב בתחום של טיולים מאורגנים בכלל ובפרט באזור זה. לא מדובר על מקום קל לטייל בו. אומנם המדינה עברה שינוי רציני מאז התקופה בה היא היתה חלק מבריה"מ ובכל זאת, עדיין לא מדובר במדינה מפותחת ולכן צריך להקפיד שבוחרים חברה עם צוות מקצועי ומנוסה אשר מסוגל גם לארגן מסלול מותאם וגם להוציא אותו לפועל בצורה הטובה ביותר.

שנית, יש לבחון את המסלול. יש לבחון שהוא אכן כולל את כל המקומות והאתרים החשובים ביותר במדינה, שהוא משלב בתוכו גם ערים ויישובים וגם אזורי טבע, שהוא כולל ביקורים באתרים היסטוריים בעלי משמעות, אתרים תרבותיים ודתיים, וכן רצוי מאוד לוודא שהמסלול כולל אירועים מקומיים שונים. למשל, ישנם טיולים שיוצאים בתקופת חג נוורוז, אשר מהווה חגיגה גדולה במדינה וחבל לפספס אותו.

שלישית, יש לבדוק מה החברה מציעה מבחינת טיסות, בתי מלון, הסעות ואוכל, האם הם באמת ברמה הגבוהה ביותר והאם מדובר על מקומות ששווה להשקיע את עלות הטיול בהם.

ארבע, רצוי לבדוק את המאפיינים של הקבוצה והאם תוכלו להרגיש חלק ממנה.

Share this post